Cu ocazia pandemiei cu noul coronavirus din 2019, a intrat in actualitate ecografia toracelui. Se diagnosticau usor colectii pleurale, se vedeau fracturile costale, dar ecografia transtoracica cu rare exceptii, se practica doar pentru inima - ecocardiografia.
Diagnosticul infectiei cu Covid 19 presupunea pe linga testul RT-PCR si examenul radiologic al plamanilor – deobicei tomografie computerizata, o manevra cu iradiere, si costisitoare. Alternativa era ecografia plamanilor!
Ecografia foloseste ultrasunete si nu razele X, deci nu iradiaza, dureaza putin timp, se poate repeta oricand, este in timp real, se vad organele in miscare, se poate face la orice varsta, la copii, gravide, cei cu claustrofobie etc. Ecografia este o continuare a examenului clinic, fiind un ajutor important, imediat si rapid in orientarea diagnosticului si tratamentului, urmarirea in timp a evolutiei.
Azi, ecografia pulmonara, dupa experienta din ultimii ani, poate fi considerata o investigatie de rutina a pacientului cu dispnee, dureri toracice si alte simptome respiratorii.
Se obtin informatii imediate – daca este sau nu o afectare a plaminilor, pleurei, sau a cutiei toracice. Ecografic se vede pleura si miscarile ei, colectii de lichide in spatiul pleural, aer in acest spatiu, procese de condensare in parenchimul pulmonar. In clinici, se foloseste si ecografia pulmonara cu contrast, care permite diferentierea modificarilor benigne de cele maligne, dupa felul in care capteaza substanta .
Bineinteles ca ecografia toraco-pulmonara nu exclude radiografiile obisnuite dar este o solutie utila, la indemana, cu rezultat pe loc.

